Our Governors

Our aim is to provide our children with a happy, safe and stimulating environment where every one of them achieves their full potential.

The Local Governing Body is made up of people from the local community. We include parents, people with business and professional experience and representatives of the Church.

Working together, we are responsible for the Catholic Life of the school and community links but not the day-to-day running of the school. That is the responsibility of the Headteacher and staff. We are responsible for supporting with monitoring activities in school and agreeing school policies and procedures.

Most importantly, we work with the Headteacher and staff acting as a ‘critical friend’, offering support, advice and – when needed – asking challenging questions to help the school achieve the very highest standards.

Foundation Governors

Karen McCluskey – Chair of Governors

Lance Philpott

Fr Robbie O’Callaghan

Sr Eleanor O’Gorman

Stephen Birkin

Helen Buckley

Parent Governors

Sarah Herbert – Vice Chair of Governors

Vacancy

Governor of Safeguarding

Karen McCluskey

Our local governing body meet six times each academic year.  This academic year our meeting dates are as follows:

  • Wednesday 22nd September
  • Wednesday 17th November
  • Tuesday 18th January
  • Tuesday 8th March
  • Wednesday 4th May
  • Tuesday 21st June

Each Governor brings a different set of skills and experiences to the Governing Body.  Working together, we are responsible for the overall direction of the school but not the day-to-day running of the school. That is the responsibility of the Headteacher and staff.  Most importantly, we work with the Headteacher and staff acting as a ‘critical friend’, offering support and advice.

If you are interested in joining St Joseph’s Local Governing Body, and supporting the work that we do for the school, please contact our Chair of Governors, Karen McCluskey via email on kmccluskey@joe.srscmat.co.uk

Please Note: No member of the governing body is a governor elsewhere. All term of office duration is 4 years.

Chair of Governors

Karen McCluskey

I have been associated with St Josephs Catholic Primary since 1990 when the school first opened and whilst our two sons were pupils through their primary years. In the year 2000 I became a member of the teaching staff and enjoyed thirteen happy years as the year one class teacher with responsibility for PE and Sport and latterly as the SENCO.  Having retired in December of 2013 the opportunity to become a governor of the school in 2016 gave me the chance to contribute in a different way and continue to support the staff and the children.

I feel that it is always important to remember that the children and their families are at the heart of everything the school offers. I look forward to working together with the Governing Body, the Head Teacher and members of staff to ensure that St Joseph’s is a safe, happy place to learn and that our pupils achieve their full potential.

No financial/business or third party interest
Term of Office: 1st February 2020 – 31st January 2024
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2015/16: 3/4, 2016/17: 7/10, 2017/18: 13/15, 2018/19: 4/4, 2019/20: 3/3, 2020/21: 5/5
Appointed Chair of Governor on 26th January 2019

Foundation Governors

Sr Eleanor O’Gorman

I am a Presentation Sister and I live in one of our communities in Birmingham.  I was a primary school teacher for many years but at present I am a member of the leadership team for the sisters in England and I am also a schools volunteer for Cafod.  I enjoy music, reading and being out in the countryside.  I became a governor because I am interested in Catholic education and I wanted to support the Catholic ethos of the school.

No financial/business or third party interest.
Term of Office: 2nd November 2016-1st November 2020
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2016/17: 5/6, 2017/18: 8/10, 2018/19: 4/4, 2019/20: 3/3, 2020/21: 5/5

Fr Robbie O’Callaghan 

No financial/business or third party interest
Term of Office: 1st November 2016 onwards
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2016/17:  4/10, 2017/18: 6/15, 2018/19: 2/4, 2019/20: 2/3, 2020/21: 2/5

Mr Lance Philpott

I came to Matlock in 1981 to take up my first teaching appointment at the Ernest Bailey Grammar School as a teacher of PE and History. Having taught in a number of secondary schools (and delivering a range of subjects) I finished my career as a Deputy Headteacher; in this latter capacity I have had considerable experience of working with governors. I have viewed it as a privilege to be involved in the development and education of young people and the opportunity to be a governor at St Joseph’s seems to me to be an ideal way of using my knowledge, skills and experience to support the growth and development of both the pupils and staff at our local Catholic primary school. I am looking forward to assisting the school in its mission to ensure each individual achieves to their very best.

No financial/business or third party interest
Term of Office: 1st June 2019 – 31st May 2023
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2019/20: 3/3, 2020/21: 5/5

Mrs Helen Buckley

No financial/business or third party interest
Term of Office: 1st June 2019 – 31st May 2023
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2019/20: 3/3, 2020/21: 4/5

Mr Stephen Birkin

No financial/business or third party interest
Term of Office: 1st June 2019 – 31st May 2023
Appointed by Bishop of Nottingham
Attendance 2019/20: 2/3, 2020/21: 2/5

Parent Governors

Mrs Sarah Herbert (Vice Chair)

No financial/business or third party interest
Term of Office: 28th June 2018 – 27th June 2022
Elected by Parents
Attendance 2018/19: 2/4, 2019/20: 3/3, 2020/21: 5/5
Appointed Vice-chair of Governors on 24th September 2019

Previous Governors

Mrs Rachel Wright, Parent Governor, resigned July 2021. (Term of Office: 28th February 2020 – 27th February 2024, Attendance 2019/20: 0/1, 2020/21: 4/5)